Zeytinyağının Kullanımı

Zeytinyağı, çiğ olarak da, yemek pişirirken de, kızartma yaparken de kullanılabilen bir yağ türüdür. Bazı tüketicilerdeki kanının aksine zeytinyağı, her türlü yemekte, kızartmalarda, böreklerde ve kek yapımında başarıyla kullanılır.

Akdeniz'in en lezzetli balıklarından biri olarak kabul edilen köpek balığının kızartma olarak pişirilmesi için zeytinyağı öneren şair Archestratus'un yemek tarifi, İ.Ö. 350 tarihini taşımaktadır!

Naturel zeytinyağları çoğunlukla salatalarda ve soslarda çiğ tüketim için; riviera her tür soğuk ve sıcak yemekler; rafine zeytinyağları ise kızartmalar için önerilir. Zeytinyağının, ısıtıldığında yararlı özelliklerini kaybettiği sanısı tümüyle yanlıştır. Buna ek olarak zeytinyağının kritik ısısı (ısıtılan yağda mavimsi dumanın çıktığı ve yağda sağlığa zararlı öğelerin oluştuğu ısı) 210 C'tır ki bu da, azami kızartma ısısı olan 180 C'nin bir hayli üzerindedir.

Zeytinyağı, hava almayacak bir biçimde, doğrudan güneş ışığı görmeyen, serin bir yerde muhafaza edilmelidir. Direkt güneş ışığı, zeytinyağının tadında acılaşmaya yol açar. 14-15 derecelik ortamlar, ısı açısından zeytinyağının saklanması için ideal ortamlardır.

Zeytinyağı soğukta kaldığında ya da buzdolabına konulduğunda renk değiştirebilir ve hatta donabilir. Donan zeytinyağı oda sıcaklığında tekrar sıvı hale gelecektir. Bu durum yağın rengini değiştirse bile tadında da, içeriğinde de herhangi bir bozulmaya neden olmaz.

Zeytinyağını saklamak için en iyisi cam, porselen ya da çelik kaplardır. Plastik ve metal kaplar uygun değildirler.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
Kategoriler
Önemli Bilgiler
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.